full screen background image
Search

۷ باور اشتباه در بهداشت منزل

خیلی از مردم باور های غلطی راجع به یک سری نکات بهداشتی در منزل دارند ، در این مطلب قصد داریم تا برخی از آن ها را بیان کنیم .

can-remove-hard-water-stains_7e7de1ccfd0761f7

 

 

۱ – برخی بر این باورند که چون ظرف هایشان را خودشان با دست در سینک می شورند پس سینک آن ها تمیز می باشد

در جواب باید بگوییم : سینک شما کاملا تمیز نمی باشد ، زیرا وقتی شما در حال شستن ظروف خود در سینک آشپزخانه تان هستید ممکن است برخی نقاط از سینک شما پر از انواع باکتری ها وکثیفی هایی باشد که با چشم دیده نمی شوند و شما هم با بی توجهی از کنار آن ها رد شوید . شما باید توجه خاصی به سینک خانه تان داشته باشید و به صورت جداگانه آن را تمیز کنید .

 

 

۲ – برخی از مردم مخزن جارو برقیشان را زمانی که کاملا پر شده باشد خالی می کنند

این کار زیاد کار درستی نیست ، زیرا هم باعث می شود تا بازدهی جاروبرقی پایین بیاید و منزلتان را به خوبی تمیز نکند و دلیل دیگر این است که موتور جاروبرقی تحت فشار قرار می گیرد و احتمال خراب شدن آن وجود دارد . بهترین زمان برای پاکسازی مخزن جاروبرقی زمانی است که سه چهارم مخزن پر شده باشد ( نصف بیشر ) ، البته لازم به ذکر است که برخی از جاروبرقی ها دارای سنسور خاصی در مخزن هستند که خودشان در زمان مقرر اخطار پاکسازی مخزن می دهند .

 

 

۳ – برخی بر این باورند که پوشیدن کفش در منزل مشکلی ندارد و خانه خیلی کم کثیف می شود

این باور غلط است زیرا شما علاوه بر برخی کثیفی ها ، گرد و غبار را به خانه تان وارد می کنید ولی شما می توانید با در آوردن کفش در جلوی درب منزل هم خانه تمیز تری داشته باشید و هم دردسر تمیز کردن خانه کمتر می کنید . چون در این صورت نیاز به تمیز کاری کمتری دارید .

 

 

۴ – برخی هم می گذارند لیف حمامشان آبش آنقدر چکه کند تا خشک شود

منظورمان این است که لیف را فشار نمی دهند تا بخش اعظمی از آب آن خارج شود ، به جایش آن را آویزان می کنند تا به آرامی خشک شوند . با وجود این همه آب باید شاهد مقدار زیادی در این منطقه باشیم که رطوبت هم به تولید مثل باکتری ها کمک می کند .

ولی بهترین کار این است که شما باید هر ماه یک لیف جدید بخرید . ( ۳ الی ۴ هفته )

 

 

۵ – شستن لباس ها و کلا پارچه هایی که فقط باید با دست شسته شوند ( hand-wash-only ) در ماشین لباسشویی

این نوع پارچه ها را نباید در ماشین لباس شویی بیاندازید زیرا از الیافی لطیف تهیه شده اند و آنزیم هایی که در پودر های ماشین لباسشویی قرار دارند باعث از بین بردن بخش از بافت آن ها می شود علاوه بر این آن ها نیاز به آرام شسته شده با دست هستند ولی در ماشین لباسشویی با شدت شسته می شوند . به شوینده ای که هم استفاده می کنید دقت کنید .

 

 

unmade bed

 

 

۶ – برخی هم فکر می کنند که اگر ملحفه تختشان را اگر هفته ای یکبار عوض کنند به آن ها وسواسی می گویند

شاید کمی مشکل باشد گفتن این جمله ولی باید بگوییم که همه انسان ها عرق می کنند مخصوصا در خواب ، زیرا یکی از راه های دفاعی بدن و همچنین دفع مواد مضر عرق کردن می باشد . رطوبتی که در اثر عرق کردن روی ملحفه باقی می ماند می تواند بستر خوبی برای رشد و تکثیر میکروب ها و نشستن گرد و غبار روی ملحفه می شود . پس حداقل آن ها را هفته ای یکبار بشویید .

 

 

۷ – برخی هم یا خودشان به این نتیجه رسیده اند یا از کسی شنیده اند چون سرکه طبیعی و قوی است ، پس همه شوینده خوبی برای همه چیز است

سرکه همیشه خوب نیست برای مثال در این موارد نباید از سرکه به عنوان تمیز کننده استفاده کنید :

سنگ گرانیت و مرمر – سنگ هایی که در کف استفاده می شوند – جایی که تخم مرغ شکسته و مواد آن روی زمین ریخته اند – اتو – کف پوش های چوبی .

اسیدی که در سرکه وجود دارد باعث از بین بردن مواد تشکیل دهنده برخی مواد می شود .

 

 

کپی برداری با ذکر منبع مجاز می باشد